Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iddiaya göre teknoloji şirketlerini PlayStation 5 ve Xbox Series X/S‘ye rakip olacak bir konsol oluşturma görevi verdi. Rus gazetesi Kommersant (via ReadWrite) bildirildiğine göre Kremlin, Rus geliştiricileri “Sabit ve taşınabilir oyun konsollarının üretimini düzenleme konusunu düşünmeye” çağırdı. Popüler Rus sosyal medya platformunun arkasındaki VK adlı teknoloji grubunun projeyi yöneteceği, üretimin ise şu anda TV set üstü kutularının tek Rus geliştiricisi olan GS Group tarafından yapılacağı bildiriliyor. Hem el konsolları hem de ev konsolları için 15 Haziran 2024 tarihine kadar bir süreleri var. PlayStation ve Xbox’a Rus Rakip Geliyor Putin’in Hamlesi!

Haberde, Steam’e benzer şekilde oyunları ve programları kullanıcılara ulaştırmak için bir işletim sistemi ve bulut sistemi oluşturmak üzere çalışan geliştiricilerden bahsediyor. Ancak analistler, “Kendi PlayStation ve Xbox konsollarını üretmek için yeterli vaktin olmadığını ve böyle bir sistemi sıfırdan oluşturmanın on yıl alacağını” söyledi. Bu hamle, Ukrayna’yı istila ettikten sonra birçok oyun geliştiricisi ve stüdyonun Rusya’dan çekilmesinden sonra geldi. Rus video oyun endüstrisi uluslararası alanda önemli bir güç olmak için bir adım oluşturabilir, çünkü ülkede Avrupa’nın en büyük oyuncu kitlesi bulunmaktadır. 2022’de, Rus hükümeti yerel video oyun endüstrisini desteklemek için önlemleri tartıştı ve devlete ait bir geliştirici ve yayıncı kurmayı düşündü. Planlanan projenin açık bir şekilde £39.5 milyarlık bir yatırıma ihtiyacı vardı. Ayrıca, “teknoloji göçü”nü takiben Unity veya Unreal Engine‘e benzer kendi oyun motorunu oluşturma konusunda Rusya’nın şuanda düşünme aşamasında olduğu görülüyor.

Dijital Gelişim Bakanlığı, kendi oyun motorunu oluşturma konusunda devlet desteğine ihtiyacın olup olmadığı konusunu ilgili pazar oyuncularıyla “tartıştıklarını” Kommersant’a doğruladı. Ancak, iki yıl geçmesine rağmen halka açık olarak hiçbir şey duyurulmadı. PlayStation ve Xbox’a Rus Rakip Geliyor Putin’in Hamlesi!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in PlayStation ve Xbox’a rakip olacak bir oyun konsolu geliştirme emri, teknoloji dünyasında büyük bir dönüşümün habercisi. Rus geliştiricilerin, hem sabit hem de taşınabilir oyun konsolları için üretim planları hazırlamak için belirlenen 15 Haziran 2024 tarihine kadar zamana sahip olmaları bekleniyor. Bu hamle, Rusya’nın video oyun endüstrisini güçlendirmek için attığı önemli adımlardan sadece biri. Ancak, uzmanlar kendi PlayStation ve Xbox konsollarını oluşturmanın zorluğuna dikkat çekiyorlar. Diğer taraftan, Rusya’nın bu girişimi, Avrupa’nın en büyük oyuncu kitlesine sahip olmasının yanı sıra, uluslararası arenada video oyunlarının giderek artan önemini yansıtıyor.

Kaynak